Уродженець Городенки 46-літній протоієрей і капелан Дмитро Романків майже двадцять років служить у Покровській парафії у Сватовому на Луганщині. Разом зі сім’єю пережив усі лихоліття нинішніх буремних часів, коли поряд із ними вирувала війна
Нещодавно отець приїжджав до рідного містечка, й випала чудова нагода з ним поспілкуватися.
– Отче Дмитре, розкажіть, будь ласка, про себе.
– Мешкав із батьками Михайлом
і Дарією на вулиці Володимира Великого, ходив до школи №1. Можна сказати, що виріс у церкві Успіння Пресвятої Богородиці в Городенці, де моїм духівником був отець Ігор Левицький. Саме він заклав фундамент моєї духовності. Деякий час працював дяком у церкві св. Миколая. Навчався в Коломиї, Івано-Франківську, Чорткові, в харківській «Колегії Патріарха Мстислава» здобув ступінь бакалавра богослов’я.
Моя дружина Надія Гавронська родом із Котиківки. Дякую Богові за віруючу, жертовну, добру, красиву жінку. Вона залишила все й пішла зі мною разом за Христом. Її батьки Михайло й Дарія завжди для нас є підтримкою й допомогою. Ми з Божої ласки народили трьох дітей: Андрія, Назарія й Вікторію. Живемо, підтримуючи один одного, незважаючи на труднощі й нестатки. Навіть можу сказати з певністю, що моя дружина є прикладом для інших дружин священиків.
– Як потрапили на Луганщину?
– Почав служіння у місті Сватове 19 серпня 1999 року. Разом із дружиною з благословення тамтешнього владики Ігоря Ісіченка й завдяки на той час голові РДА Володимиру Просіну, а також із небайдужими людьми утворили там церковну громаду Української Автокефальної Православної Церкви на честь Покрови Пресвятої Богородиці. Громада спорудила каплицю, де ми тепер молимося, проводимо недільну школу, маємо кухню й трапезну. Наразі з Божою допомогою розпочинаємо будівництво нової церкви. За цей відрізок часу життя ми стали великою родиною. Я вдячний усім сватівчанам, які завжди нас підтримують і допомагають, як рідні. У Сватовому мешкають переважно українці. Це чи не єдиний район не лише на Луганщині але й, мабуть, на півночі, сході, півдні й центрі України, де немає російської школи. Натомість є школа мистецтв ім. В. Зінкевича, гімназія ім. В. Сосюри, у районі щорічно проводять фестиваль творчості Т. Шевченка. Містечко не надто велике – мешкає близько 17 тисяч населення. Від весни до осені все у квітах, чимало господарів роблять квітники навіть перед подвір`ям, усі вулиці чисті й майже всі освітлені. Дуже красиві парки й сквери, на кожних дві-три вулиці – дитячий майданчик, є й маленькі спортивні. Мер Євген Рибалко справді жертовно працює й старається для благоустрою, використовує різні можливості, вишукує проекти, завдяки яким проводить багато робіт.
– Розкажіть, як "познайомилися" з війною.
– У Луганській області наше місто одне із тих, яке відстояло свою позицію: Сватове – це Україна. Мешканці приймали перших воїнів українського війська, просили захисту. Патріоти – міський голова, підприємці, фермери, громада Покрови Пресвятої Богородиці й просто небайдужі сватівчани згуртували самооборону. Створили й укріпили блокпости, місто оберігали громадські патрулі. Допомагали воїнам, чим могли. Активно підтримували біженців, облаштували для них тимчасове містечко, де вони мешкали й харчувались, люди приймали сім`ї з дітьми до своїх домівок. Нині навіть важко назвати імена всіх жертовних людей, бо їх дуже багато. Особисто дякую Богові за те, що живу з такими людьми. Завдяки Божій ласці й милосердю, сватівчанам і всім небайдужим людям по всій Україні вдалося відстояти частини Луганської та Донецької областей, які на цей час залишились українськими. Хоч і обійшлося це дорогою ціною.
Загалом 2014 рік, як на мене, став для нас усіх екзаменом: хто ти є? Чи ти став на захист неньки України? Не лише на фронті, але й у щоденному житті. Є багато людей, які не зважаючи на мізерну зарплату, роблять свій внесок у розвиток нашої Батьківщини. З них треба брати приклад. Бо цей світ нас навчив споживацтва – кожен думає, що все для нього. Але задаймо питання: що я зробив? Що я дав? І намагаймося справді більше давати.
Важливою є спільна молитва. Дуже гарним прикладом є молебен у Городенці, який відправляється кожного 13-го числа місяця. Мені нещодавно поталанило співслужити в ньому з отцем-деканом Ігорем Левицьким. Чудова практика, яка об'єднує небайдужих – спільна молитва на Хресній дорозі, яка тягнеться через усю Україну – від Косова нашої області до Бахмута на Донеччині. Одна зі стацій розташована на горі поруч зі Сватовим. Хресну дорогу відправляють двічі на рік – восени й навесні, у Страсний тиждень. Приїжджають християни зі всієї України, ми разом молимося за мир, за кращу долю для нашої держави. Біля вежі, спорудженої на зразок козацької сторожової, зустрічають молодіжний табір національно-патріотичного виховання "Потяг "Труханівська січ". А також тут з дітьми проводять заняття за спортивно-патріотичною програмою "Джура".
– Що можете сказати про солдатів, із якими ви спілкувались як капелан?
– На початку подій на Сході ми практично не мали війська, тому багато було добровольців. Вони жили в тяжких умовах – їжа одноманітна, одежі військової не було. Пам`ятаю, одного разу приїжджаємо до міста Щастя, теж на Луганщині, а там воїни стоять на варті в гумових тапочках… Хлопці чи їхні родичі купували все самі, необхідне привозили й волонтери.
За цей час військові стали трохи іншими – патріотичними, духовнішими. Може й не знають молитов, але завжди радо зустрічають священика й моляться за мир в Україні. Були в нас із ними й дуже відверті розмови. Впевнений, що вони раніше про таке ніколи й нікому не розказали б, навіть і духівникові. Адже там, на фронті, загострюються всі відчуття.
– Чим вони живуть на фронті й із чим зіштовхуються, коли повертаються додому?
– Наші хлопці на війні зустрічаються із найтяжчими випробовуваннями. Вони не знають, чи завтра ще будуть живими. Це такі сильні емоції, що повертаючись додому, вони й далі воюють – у думках і снах. Тому в мирному житті колишні вояки важче переживають нестатки чи соціальні неправди. Їм необхідна наша допомога та підтримка. Вони повинні відчувати в щоденному житті, що нам потрібні. Тим родинам, які втратили своїх рідних і близьких в цій війні, теж гостро необхідна увага й пошана – й батькам, і дружинам, і дітям. Для нас не надто складно бути уважнішими, а їм дуже важливо, як до них ставляться.
– Як вважаєте, коли ця війна закінчиться, й що може нам допомогти?
– Ми всі думали, що до нас така біда не прийде ніколи. Пережили Другу світову, й ті жахливі події мали нас навчити, що таке війна. На жаль, ми знову переживаємо те сатанинське зло, бо той, хто вбиває й благословляє на вбивство та знищення, служить дияволу. А все тому, що нас не вчить історія нашої багатостраждальної неньки України. Вона ще раз доводить, що Московія – терористична країна. Війна може закінчитись лише тоді, коли весь світ це зрозуміє. А конкретно нашому народові потрібно навернутися до Бога – жити, передусім, для Нього, сім`ї, держави.
– Коли повертаєтесь додому, яке враження від Городенки?
– Мій дім там, де Христос мене покликав служити людям, прославляючи Бога. Як Городенка, так і Сватове – мої рідні міста.
Приїжджаючи до Городенки, тішуся, бо бачу багато квітів і зелені, нові будівлі. Радію, коли бачу, як щось ремонтують, особливо дороги. Хочу побажати моєму містечкові, щоб воно мало гарний парк із різними атракціонами для дітей та молоді, якомога більше спортивних і дитячих майданчиків. Про це має дбати не лише влада, хоч це справді її обов'язок. Щоб місто було гарним і затишним, кожен мешканець має його любити й починати із себе, зі свого подвір'я – посадити квіти, тримати чистоту. Прийти з громадою прибрати біля річки, у скверах, не лінуватися, бо для нас усіх, а особливо для дітей, треба робити належний благоустрій.
Дорога городенківська родино, бажаю вам Божого благословення, хай Матір Божа випросить у Христа для ваших родин миру, любові, здоров`я та Божої помочі на многая літа!
Спілкувалася
Оля КОВАЛІВ.
Цитати:
"15 січня 2014. 23.00. Приїхали зі Щастя. Там градус напруження зростає. Розвантажили три машини замовлених військовими підрозділами речей під глухі постріли, здавалося б, здалеку. Відтак зайшли до приміщення випити чаю. Хвилин за п’ятнадцять забіг комбриг і наказав терміново від’їжджати, бо з боку Щастя починається артобстріл "Градами". За десять хвилин, як виїхали, снаряд потрапив у смітник навпроти приміщення кемпінгу. Ввечері спалахнув від градини синій намет блокпосту в’їзду до Щастя. Бліндаж поряд струснувся від вибухової хвилі, його засипало землею. Під мостом воронки від САУ, які летять в наш бік, сягають у глибину двох метрів.
Одним словом, розслаблятися ніколи. І покладатися нам, крім як на себе, теж ні на кого. Треба шукати нестандартних рішень. Бо «Буратини» кацапські пруть і пруть.
Нам абсолютно точно помагає молитва до Бога.
Отець Дмитро Романків у тому наметі, що сьогодні злетів у повітря, правив минулого разу молебень. І це чудо, що у момент обстрілу там в цей момент нині нікого не було. Перед від’їздом на прохання бійців о. Дмитро роздав їм чотки. Навіть комбриг попросив"
pokrova.ucoz.com
"Від початку російської агресії на Сході України
о. Дмитро Романків невпинно опікується оборонцями суверенітету України, організовує збір допомоги для армії, дбає про забезпечення духовних потреб наших воїнів. Незважаючи на небезпеку окупації Сватівського району він завжди лишався вірним своєму пастирському покликанню, надихав свою паству й усіх мешканців Луганщини бути вірними Батьківщині, непохитними в її захисті. За особисту мужність і гідне служіння Церкві й Божому людові о. Дмитро нагороджений наперсним хрестом і піднесений у сан протоієрея (2014).
Неподалік від Покровської церкви, під Сватовим, у 2014-му було зупинено наступ російських агресорів. Мине час – і впам’ять про це чудо там, де нині стоїть блок-пост, зведеться монумент на вшанування цієї події. І даниною справедливості буде, коли поряд із українським воїном на монументі стоятиме скромна постать священика, схожого на
о. Дмитра Романківа.
Адже саме він тоді, в тривожні дні російського наступу, молитовно підтримував оборонців Сватового, надихав їх проповіддю, благословляв на захист рідної землі"
uapc.org.ua