Гірко молодим!
Цьогоріч Городенківський ЗАГС святкує 40-літній ювілей. Немало-небагато, але дата поважна. У зв’язку з цим редакція «Краю» пропонує своїм читачам цікаву історію про тих, хто відкрив відлік щасливих подружніх пар у новій установі нашого містечка
А поділився спогадами мешканець Городенки Василь Яківчик, нині інженер із охорони праці у Снятинській фірмі «Клен»:
– Кінець 1970-их – початок 80-их років – час розквіту місцевого монархізму, коли влада була в одних руках, які вирішували не одну людську долю. Ізот Григоренко – секретар райкому компартії – був саме тим, хто тримав Городенку в залізних оковах. Такий був час, і кожен змушений був із цим миритися. Окрім пана Ізота, до бюро райкому партії входило дев’ять чоловік, які приймали на роботу і звільняли, коли треба.
На той час я закінчив Львівський сільськогосподарський інститут, був молодим спеціалістом. І якось Ізот Карпович кличе мене до себе та проводить політінформацію: «Тут один женився на доньці бандитки, ворога народу, і кар’єрна дорога йому закрилась». Мені ці слова дуже запам’яталися та ще й виявилися пророчими. «Запрошую тебе працювати з нами, – веде розмову далі. – Не погодишся, вижену батька з роботи». Батько працював головним агрономом. Тож я згодився, але в партію так і не вступив. Обіймав посаду завідувача оргвідділу райкому комсомолу.
Та світ не без «добрих» людей, які й донесли куди потрібно, що я також начебто готуюся до весілля з донькою «ворога народу» Марусею Періг. І відтоді почалося…
Це була осінь 1979 року. Марта Кривко йшла з посади першого секретаря райкому комсомолу, й 10 листопада мала відбутися конференція щодо призначення нового очільника, якого обирали раз на п’ять років. А я паралельно роздруковую запрошення на весілля, яке запланували з майбутньою дружиною 24 листопада. Тут чомусь конференцію переносять також на 24 листопада. Я «залізно» повинен бути там присутнім, оскільки працював в оргвідділі й готував усю необхідну документацію. А перенести засідання – це велике «ЧП», догана секретарю райкому партії.
Тож партійні керівники, довго не думаючи, вирішили «штурмувати» мого батька, щоб я переніс дату весілля. Але батько вплинути на мене не зміг. Я нічого змінювати не хотів, оскільки 24 листопада – це крайня дата, бо розпочинався піст.
Розуміючи, що ситуація загострилася, Ізот Карпович разом із працівниками бюро райкому викликають мене до себе і починають грізні звинувачення: «Ти – преступник. Ми тебе посадим. Ти замахнувся на партійні правила. Це нечесно». Говорив таким собі суржиком, як тоді було прийнято.
– Чому нечесно? – відповідаю. – Ви ж самі перенесли дату конференції.
І дві години на мене емоційно тиснули. Та раптом усе ж змінили градус напруги й почали хвалити:
– Ну, він же наш працівник, і працівник добрий. Проведемо й конференцію, і весілля відбудеться.
– Ви де розписуєтеся? – їхні погляди обернулися до мене.
– Як де, в Городенці в міській раді.
– Як? Ми для ЗАГСУ виділили приміщення, там ремонти мали зробити.
І тут викликають при мені його завідувачку Євдокію Солоджук.
– Євдокіє Миколаївно, що там з ремонтами в ЗАГСІ?
– Та ще потрібно трохи часу, щоб їх завершити, – відповідає вона.
– Я нічого не знаю, але в суботу зранку ЗАГС має бути готовий. Наш «комсомольський бог» одружується.
Ізот Карпович підняв на ноги всіх: не лише працівників вищезгаданої установи, але й керівника хору «Дністрові зорі» Івана Фенютчина, і фотографа, і музик. Усім наголошував, щоб до суботи всі були в повній бойовій готовності. Тут трагедія перетворилася на комедію. Це був четвер – два дні до весілля.
Увесь день п’ятниці я плідно працював аж до пізнього вечора, готувався до конференції. Заночував у свого колеги Миколи Павлюка, а вдома тим часом тривали приготування до весілля.
О 10 год. ранку суботи розпочалося засідання. Поки всі виступили, на годиннику була вже 18 год, а вдома в Серафинцях, уявіть собі, грають музики й сидить самотня наречена. Саме тоді мене, можна сказати, врятував голова райвиконкому Андрій Пивовар. Піднімається на засіданні та й каже:
– Та пустіть його на весілля! Він сьогодні одружується.
І так о 20.00 вечора я приїхав додому. Голодний і вимучений. Так-сяк перекусив, переодягнувся і поїхали розписуватися. Поки їхали в автобусі, встиг ще й подрімати, адже весь день на нервах. Після взаємних клятв навіть забув покласти квіти до пам’ятника Леніну, що мені не раз згадували. І до ночі відшуміли весілля… Втомлений, але щасливий.
Та найсмішніше було потім. Зустрічаю Євдокію Солоджук, а вона мені скаржиться:
– От що ви мені наробили? Ми два дні до вашого весілля білили, вночі прибивали килими, запускали опалення, а після того вдарили морози, й батареї замерзли, все потріскало, треба знову ремонти робити.
– То не я, Євдокіє Миколаївно, то Ізот Григоренко. Це він дав наказ відкрити ЗАГС того дня. Я міг розписуватися і в міській раді, – відбиваюся.
Ось так завершилися весільні перипетії, які я досі з усмішкою згадую.
– Пане Василю, що можете сказати про подружнє життя? – запитую насамкінець.
– Ну що відповісти. Скажу, що завжди боявся свою дружину втратити. Я не помилився у своєму виборі. Марія – красива і розумна жінка. Я не шкодую, що одного дня втратив кар’єрний ріст через одруження з донькою «ворога народу». Зате маю ту, яку люблю.
Юлія МИХАЙЛЮК.