За благословенням
Потрапити на приватну аудієнцію до Глави римо-католицької церкви священнослужитель Микола Вонсуль та його дружина Людмила мріяли ще з 1997 року. 25-ліття спільного подружнього життя – це своєрідний рубіж, коли переосмислюєш своє життя, відгортаєш у пам’яті першу зустріч і з новими помислами рухаєшся далі. Це час, коли підбиваєш маленькі підсумки і з новим натхненням відкриваєш перед собою небачені горизонти. Саме така дата завітала й до родини Миколи та Людмили Вонсулів, які на своє свято отримали омріяний подарунок – відчути велич духу та світлу енергетику від Святійшого Отця Папи Римського Франциска
По останнього не йняли віри, що їхня мрія здійсниться. Своїми щасливими емоціями подружжя поділилося із «Краєм».
– Скажіть, будь ласка, як довго тривав шлях, щоб потрапити на аудієнцію?
– о. Микола: Йшли до цієї події рік. Спершу ми зверталися до єпископа Василя Івасюка, який розглянув доцільність нашого прохання, тобто чи може воно розглядатися на рівні Папи. Відтак він уже звертався з нашим проханням сам. І навіть коли все відбудеться без ексцесів, точно невідомо, чи можна потрапити на приватну розмову до Святійшого Отця. Після всіх документаційних процедур папська канцелярія прислала анкету, яку потрібно було заповнити італійською. Це все було строго, як у візовому центрі.
– п. Людмила: Нам було дуже важливо, щоб ця зустріч співпала з датою нашого одруження. І ми безмежно щасливі, що саме так усе і відбулося.
– Які враження від молитовної зустрічі з Папою Франциском?
– о. Микола: Існують загальні зустрічі з Папою, якщо він у Римі, які відбуваються щосереди, молитовні та приватні. Дякуємо Богу, що ми свого часу побували на всіх. Нас переповнюють емоції, що вдалося пережити особливі хвилини спільної молитви зі Святійшим Отцем. Служба Божа, яка відбувалася у каплиці "Дому Св. Марти", де Папа служить святу Літургію сам як парафіяльний священик без папських регалій, і приватна аудієнція тривали разом близько півтори години. Коли ми зайшли, було ще темно, а як вийшли – вже добряче розвиднілося. Нас, запрошених, було сім подружніх пар із різних країн. Серед яких ми, припускаю, були з найменшим подружнім стажем. Відзначу, що ніхто не робив різниці ані вікової, ані статусної по священству. Я сидів у другому ряду, а зліва – кардинал зі священиками. Відтак я звернув погляд у бік престолу, промовляючи підготовчу молитву до служби Божої, а там стояв Папа Франциск і молився на вервиці в очікуванні відправи. Мені здалося, що все примарилося. Просто не йняв віри, що можна так близько бачити біля себе Главу церкви. В той момент відчував просто неймовірне піднесення. Пригадую, почав грати орган, а Папа, поцілувавши престіл, з усіма привітався кивком головою. Це було фантастично!
Я перший раз був на службі Божій, де всі йшли до Святого Причастя, що є добрим прикладом для кожної парафіяльної громади. Проповідь Папи, дуже щира і проста, була про родину, він наголошував на високому служінні один одному. Ще вразило й те, як Святійший Отець, переодягнувшись після відправи, сів недалеко від світських осіб на невелике кріселко і в задумі щось собі розважав.
– п. Людмила: Ми наче не дихали, наскільки все було велично і водночас просто. Я дивилася на Папу, як він світиться, який він простий у спілкуванні, й мимоволі енергетично збагатилася і скріпилася. Дещо переосмислила.
Зауважу, що кожна подія у житті не є випадковою, Господь через них хоче нам щось сказати. Пригадую, якось ми поїхали до італійського містечка Сан Джовані вклонитися мощам Падре Піо. Паломники кажуть, що коли ти молишся біля мощей цього святого, то він обов’язково має тобі щось сказати. Я спершу скептично до цього поставилася. Але мене справді тоді охопило дивне відчуття, ніби Падре Піо промовляв до мене. В той момент я зрозуміла, що найцінніше – це коли робиш вчинки, які не потребують надзусиль, своїм ближнім. Тобто прості речі, які ми інколи лінуємося робити: каву подати чи слово добре ближньому сказати.
– Що можете розповісти про приватну аудієнцію?
– о. Микола: Ми думали, що Папа Франциск почне з настанов, але він промовив: «Слава Ісусу Христу». Я сказав, що є священиком греко-католицької церкви і разом з дружиною вручили домашню ікону, промовивши, що це Покуття, на що Папа відповів – «Браво, Покуття!».
– п. Людмила: Папі Франциску від радості засвітилися очі. У мене склалося враження, що він добре розуміється на мистецтві. Також здивувало, що святіший отець дуже проста людина, відкритий до кожного, навіть не хотів, щоб ми цілували йому руку. Спершу по-приятельськи привіталися, а потім він нас благословив.
– У рамках такої поважної сімейної дати дозволю собі запитати, чи пригадуєте свою першу зустріч?
– п. Людмила: Усім кажу, шукайте найкращих чоловіків у церкві чи на молодіжних паломницьких з’їздах. Коли була маленькою, бабуся піджартовувала, ким буде мій чоловік, а я відповідала – священиком. Тобто, ще з дитинства йшла до своєї мети (сміється). Я закінчила Івано-Франківський катехитично-теологічний духовний інститут і дуже хотіла, щоб мій обранець був священослужителем. А познайомилися ми в Городенці, в церкві. Й від того часу наші долі поєдналися.
– Скажіть, будь ласка, які складові щасливого подружнього життя?
– п. Людмила: Однозначно мусить бути любов, яка допоможе здолати будь-які труднощі, непорозуміння чи дрібні суперечки. Я так раджу своїм донькам.
– о. Микола: Головне, вважаю, щоб у подружньої пари був запас, чим дивувати один одного. Основа міцного подружжя – любов, вірність, чесність, послух і взаєморозуміння. Коли даю шлюб, завжди кажу молодій парі, а це стосується і нашої сім’ї – важливо, щоб у подружжі можна було не лише любити, але і прощати. Також важливо своїм дітям дати добрий приклад родинного виховання.
– А які ж найяскравіші моменти Вашого подружнього життя?
– о. Микола: Старався, щоб яскраво було завжди. Для мене важливо, щоб ми завше трималися за руку. Де б не мандрували. Раніше, щоб витягнути дружину десь у мандрівку, потрібно було докласти чималих зусиль, адже вона любила заздалегідь бути проінформованою. Натомість я люблю блискавичність прийняття рішень, навіть деяку авантюрність у доброму розумінні цього слова.
– п. Людмила: Так, світ для мене відкривав чоловік. Яскравим для мене був торішній день народження. Пригадую, весь день працювала. Подзвонив Микола, який перебував за кордоном, і сказав, що запрошує мене на побачення. Моїм завданням було доїхати до Львова, де й відсвяткували мій день. Не пошкодувала, що наважилася на цю авантюру – було дуже романтично. Скажу, що чоловік часто кличе мене на побачення, вони скріпляють наш шлюб.
Юлія МИХАЙЛЮК.