Данило КНИШУК: "Гуртуймося довкола наших прадавніх цінностей."
Нещодавно всю Україну облетіли світлини пам’ятника Тарасові Шевченку із Небесною Сотнею, що в Обертині, молодого скульптора Данила Книшука. ЗМІ розповідали про патріотичний монумент та його творця. Приємно, що коріння талановитого митця походить саме з нашого краю. Нам удалося поспілкуватись із ним, дізнатись багато цікавих фактів та вивідати, як саме здійснювалася робота над його шедевром.
– Розкажіть, будь ласка, читачам про себе. Як Ви стали скульптором?
– Народився 2 грудня 1978 року в Києві, де мешкаю й нині. Навчався в художній школі в Івано-Франківську, тут же закінчив фізико-технічний ліцей та університет нафти й газу за технічною спеціальністю.
Мистецтво мене оточувало з народження. Виріс у творчому середовищі батька – відомого українського художника-монументаліста, скульптора, віртуозного майстра Михайла Книшука, та його брата Миколи Книшука – видатного викладача Косівського інституту мистецтва, майстра художньої обробки дерева та шкіри. Захоплювався графікою і скульптурою. У 2006 році вступив до Національної академії образотворчого мистецтва та архітектури. Я розумію, наскільки відповідальний і значущий вплив скульптурно-пластичних образів на формування життєствердних цінностей у свідомості майбутніх поколінь українців, а також формування етично-естетичних та ідейних еталонів. У творчості мене приваблюють складні завдання, які потребують грунтовних досліджень, спілкування, дискусій із митцями, літературознавцями, істориками, філософами, архітекторами, дипломатами, священиками, психологами, не оминаючи думки й простих людей.
– Чи навідуєтеся до родичів на Городенківщину?
– Звичайно, це ж моє коріння. Моя мати родом із Тишковець, там у нас велика родина – сім’ї Заячківських, Пеци, Скіцько, Дзьомбаків, Золотаруків... Батько з Вікна, там також багато родичів – Книшуки, Василики, Гаврилюки, Грицюки зі старовинних віконських родів. Тут я проводив літні канікули, відпустки, бував на свята. Родина – це люди, які завше тобі раді, підтримують один одного в складну хвилину, разом радіють із перемог. На Городенківщині є багато моїх друзів дитинства й просто гарних людей, котрі своїми порадами збагачують і зігрівають душу, додають снаги для нових звершень.
– Як проводите вільний час? Можливо, маєте якесь хобі?
– Творче продуктивне мислення в поєднанні з критичним, реакційним не дають спокою навіть уночі. Мій моральний обов’язок, як художника, так і громадянина, в цей надзвичайно важливий для України період самовіддано служити народу, не залишаючи часу на відпочинок і розваги. Намагаюсь якомога більше зробити для країни й для слави українців у всьому світі. Створюю середовища й наповнюю їх такими скульптурно-пластичними образами, щоб у глядача виникали повага й потяг до мудрості, миру, доброти, любові, правди, мужності, гідності, братерства, людяності й патріотизму. Захоплююсь подорожами, історією, музикою, автодизайном, філософією, архітектурою, кіно, шахами, східними єдиноборствами та механікою.
– Читачам буде цікаво більше дізнатися про сам монумент. Поділіться з нами цікавинками щодо нього.
– Наша земля народжує геніїв, які резонують у народі й особливо себе проявляють, коли нас намагаються поневолити. Отже, наше переродження, нація, історія, культура, такий особливий дух нашої української землі опанували мною. Хочу зізнатись, що він палав у мені до повного завершення монумента.
Цей дух українства жеврів споконвіків у часи Київської Русі, Козаччини, УПА, Революції Гідності, АТО. Це те, довкола чого об’єднуються наші серця – наша глибинна українська природа.
Висловити цей вогонь я вирішив з допомогою природного українського каменю магматичного походження – граніту, з якого було створено всі ідейні образи, він був тим об’єднуючим першопочатком. У граніті проявляються постаті як Шевченка, так і Героїв Небесної Сотні, козака, князів, які об’єднані історичною хронологією подій, що розміщені в нижній частині монумента (зроблено так для зручного споглядання дітям і дорослим із різних боків та відстаней).
Композиційна схема, використана з одного із варіантів Кобзаря, яка була серед моїх напрацювань та ідеально підходила для втілення концепції. Це чотириметрова постать молодого Шевченка з рукописами на руках. Динамічний поворот, огорнутий у накидку, завіяну вітром, що переходить у зображення саду, хатинки, річки. Із тильного боку накидка є фоном для рельєфного зображення фігур, які прочитуються при круговому огляді пам’ятника. Далі вони переходять у об’ємні постаті Героїв Небесної Сотні, які захищають нашу правду, нашу волю, нашу душу. Форма човна, на якій стоять фігури, символізує рух у майбутнє і додає рух у статиці. Я вирішив узагальнити та надати рисам Героїв Небесної Сотні ангелоподібності.
– Чому саме Обертин? Як Ви дізналися, що обертинці потребують такого монумента?
– Журналіст, громадський активіст, уродженка Обертина Юлія Боєчко розповіла мені про конкурс на створення пам’ятника молодому Т. Шевченку та Небесній Сотні в їхньому містечку. Коли я почув про Обертин, у моїй пам’яті ожили спогади дитинства. Адже через це селище я проїжджав до своєї бабусі в Тишківці й неодноразово зупинявся там.
Якби мені запропонували створити ескіз для якогось іншого міста чи селища, я б однозначно відмовився, оскільки був зайнятий іншими проектами. Але спогади дитинства і тих рідних країв, де давно не бував, і звідки походить моє коріння та відчуття вдячності рідним, призвело до того, що відклав усі проекти й вирішив створити монумент для Обертина.
Я знав про видатних обертинців та про те, яким громада села бачить постать Шевченка. Щоб краще налаштуватись на душевні емоції тамтешніх мешканців, перебуваючи в Києві, віднайшов вихідців із цього селища й поспілкувався з ними, побачив їх реакцію на свій проект, розповів свою концепцію.
– А де ще можна побачити Ваші роботи?
– З-поміж усіх робіт мені хочеться виділити такі: в Тишківцях є постать св. Миколая, на території університету нафти й газу встановлена скульптура Матері Божої, скульптурний пам’ятник Миколі Книшуку прикрашає місто Косів, згадаю і постать св. Анни в Перемишлянах. Значна частина робіт поповнила приватні колекції не лише в Україні, але й за кордоном. Шанувальники моєї творчості можуть спостерігати за процесом створення скульптур у соціальній мережі «Фейсбук» у групі «Проект Книшука Данила».
– Над чим зараз працюєте?
– Виготовляю повномасштабну модель пам’ятника святому Івану Павлу ІІ для Івано-Франківська, цей проект також переміг у конкурсі. Над образом святого я працював більше року. Сподіваюся, він прикрасить місто. Мрію, щоб світові лідери й усі люди дарували ближнім любов, мир і мудрість, як робив це Іван Павло ІІ.
– Які маєте плани на майбутнє?
– Планів багато, але головне в них – за допомогою мистецтва намагатимусь знаходити дорогу там, де політичні та дипломатичні шляхи зустрічають перепони.
– Українській Незалежності двадцять п’ять років. Що думаєте про ці роки, про нинішню ситуацію в нашій країні?
– Вічна пам’ять, слава та вдячність Героям, що полягли в боротьбі за вільну незалежну Україну. Вітаю українців усього світу з 25-ю річницею проголошення Незалежності. Зараз країна переживає дуже болючий та важкий період переходу від тоталітарного, радянського до демократичного і свідомого. Час пробудження. Ми вчимося бути добрими господарями на своїй землі, уважніше вслухаємося до настанов наших предків, котрі боролися за волю України, до пророчих слів Шевченка. Консолідуємося довкола наших прадавніх цінностей, зіштовхуємося із жорстокими, небезпечними та підступними спокусами, але ми мудро обрали вектор свого розвитку. Треба розуміти, що це лише початок, і як багато нам потрібно зробити, щоб стати самостійними, самодостатніми та рівноправними у своїй країні, Європі та світі. На багато речей після Майдану ми почали дивитися по-новому, цінувати свою незалежність. Буде ще багато випробувань, але з ясним розумом і щирим серцем нам удасться здолати всі труднощі.
– Що побажаєте нашим читачам?
– Творчому колективу і читачам газети «Край» бажаю миру, життєвої наснаги, а також любові, здоров’я, посмішок від діток, милозвучних пісень, достатку в нашій славній Україні.
Спілкувалася Любов ЛЕВІНСЬКА.