«Мамо, де Ви?»
Я хочу розповісти про голод у нас, на Прикарпатті, в 1947 році
Зі спогадів бабусі
Що нам довелося пережити, то не побажаємо й ворогові.
У війну згоріла наша хата. Довкола — одне попелище. Жити нема де. Жили трохи в родини, поки тато із мурів стайні не зліпив малу хатинку. Не було що їсти. Ще й засудили дочку, маму двох діток, на шість років. За жменю ячменю. Як сестрички тоді плакали за нею!
Коли доньку забрали в тюрму, прийшли міліціянти й конфіскували все наше зерно.
У торбинці ще було просо, я просила їх, аби хоч трошки залишили для онуків. Та де там, усе забрали. Присіла біля дівчаток, плачемо разом, а я ще й приповідаю: «Діти мої, що ми з вами будемо їсти?».
Добре, що хоч була в нас корівка, вона й спасла нас від голодної смерті. Я кажу внучкам: «Пийте, діти, молоко, телятка п’ють молоко і живуть, то й ви будете жити».
Позичити чи купити муки не було в кого, бо в кожного свої діти, теж голодні, хіба хтось із родини дасть трішки, і то було дуже добре. Так ми ледве дожили до літа.
Біля нас на городах росла натина, то я кожен день по два рази ходила й збирала ту натину, сікла її та варила дітям. Подам їм тоту страву, а сама слізьми заливаюся. За півгодини, дивись, діти знову голодні. Вижене Марійка старшенька корову пасти, пасе, бідна, з голоду качається по землі, та все кличе маму.
Згодом я пошила дітям маленькі торбинки на колоски. Менша ходила в перший клас, старшенька – в третій. От назбирають вони колосків, я перетру, змелемо в жорнах, то є чим натину заправити. Біда, що й колоски збирати забороняли.
Одного разу, коли діти збирали колоски, над’їхав на тачанці міліціянт із ястребками. Дівчатка їх побачили і втекли в кукурудзу. А міліціянт усе кричав: «Шукайте їх, шукайте!». Почули діти, що хтось іде просто на них, і полягали на землю. Ястребок побачив, що сестрички страшно перелякані, й наказав їм, щоб не плакали. Та й пішов далі, приказуючи: «Та то малі діти гралися та й побігли, де будемо їх шукати?».
Відтоді я боялася пускати дітей у поле за колосками. За колоски судили. Та їсти треба було, тож сказала дітям, щоб ішли на інше поле. Вони поки тих колосків назбирають, ноги на стерні поколять, додому ледве приходять.
Із моїх споминів
Бабуся була для нас, як рідна мама.
Поки мама не приїхала додому з тюрми, бабуся берегла нас від голодної смерті. Ми таки вижили. А були люди, що пухли з голоду і вмирали. Біля нас недалеко жили дві старші жінки, то вони обидві померли з голоду. І не лише вони, багато таких було, хто не мав жодної допомоги.
Пам’ятаю, в ті роки людям у колгоспі платили дуже мало – по 100 – 200 грамів зерна на трудодень. Тато робили ціле літо й осінь і десь у січні принесли додому 30 кг пшенички. Поклали в хаті той огузок, та й кажуть: «Оцим, діти, ми маємо жити цілий рік», – і гірко зажурились. Бабка тоді хворіла.
– Не журись, – заспокоїла його. – Я скоро помру, то більше їжі вам лишиться.
Ми всі в плач: «Бабко, не вмирайте, на кого ви нас лишите?».
Ми готові були віддати бабусі послідні крихти, лиш би вона нам жила.
Ми дуже любили й поважали свою бабусю, не уявляли собі життя без неї. Хто знає, якби не бабуся, чи ми б вижили?
Довелося багато натерпітись нашим людям, пережити війну і голод. Тому стає дуже гірко, що зараз на Сході війна. Гинуть люди. Бо москалям ще мало крові.
Я рада, що наш народ згуртувався, то й вірю, що ми зуміємо відстояти незалежність, щоб наші діти ніколи не знали війни і голоду.
Марія РУЖЕМ’ЮК.
м. Городенка.