Ця дивовижна дівчина розвивається в різних напрямках. У Городенці прославилася як барабанщиця рок-гурту, який переміг на «Червоній руті». Поки навчалася у Львові, її вірші публікували у львівській газеті "Каменяр". Коли навчалася в Москві на факультеті міжнародного туризму, була там учасником модельного гуртка. А коли її в 2013 році відправили на конкурс краси в Туреччині – поїхала й виграла! Отримала корону, коштовності та ще й тиждень відпочинку в Анталії. А ще її фото прикрашає обкладинку журналу однієї з найбільших у світі торговельних мереж «IKEA», за що також отримала грошовий приз. А тепер вона американська актриса. Про життя американської молоді та ще й у мегаполісі розповідає 24-літня городенківчанка Таня Копильців, яка приїхала на Різдвяні свята додому після дворічного проживання в серці Америки – Нью-Йорку, куди знову повернулася днями, бо там знайшла свою мрію – у це дещо важко й повірити — роботу актриси. Як це вдалося простій городенківській дівчині — з цього й почали ми свою відверту розмову
– Таню, як ти стала актрисою, та ще й в Америці?
– Під час навчання у Львові на факультеті англо-українського перекладу паралельно ходила на курси акторської майстерності, бо мала давню мрію стати актрисою. У мене був чудовий вчитель Андрій Сандецький, який зараз має свій театр. Він допоміг мені підготувати два монологи, необхідних для кастингу, оголошеного американською академією. Кастинг відбувся в Києві, людей зібралося море, десь п’ятсот, не менше. Коли я туди прийшла, то ще подумала: чи вже вертатись додому, чи таки спробувати? На камеру проводився запис, який відправляли в Америку. Американцям сподобався мій запис і мене запросили на навчання! Дали мені стипендію. Таким чином я туди й потрапила. Важко було вчитися, бо діти з моєї групи були з усіх куточків світу, з абсолютно іншими поглядами на життя. Були й діти відомих режисерів, моделей, відчувалася різниця між мною і ними. Але я закінчила академію з відзнакою, мене полюбили всі, в тому числі й викладачі. Всі знали, що я з України, тому що українські дівчата найкращі – це вони казали, й ще – що найталановитіші люди з України. До речі, часто доводилось пояснювати, що Україна й Росія — то є різні речі.
– Яке там ставлення до нашої війни?
– Всі мені казали, що співчувають і сподіваються, що все буде добре. Дії Росії ніхто не схвалює.
– Таню, як можна порівняти молодь там і тут?
– У Нью-Йоркській академії акторського мистецтва, де я навчалася, були молоді люди не тільки з Америки, але й з цілого світу – з Індії, Канади, Швейцарії, Італії, Лівану. В нашій групі 13 чоловік. Ці люди високомірні, можу сказати, але якщо потрібна допомога – вони завжди відкриті, готові допомогти. Не такі жорстокі, як наші. Думаю, що основна проблема в матеріальному становищі. Для них гроші – не проблема, вони себе відчувають комфортно, можуть купити собі все, що захочуть, повністю незалежні. У нас молодь не досить того, що не має де розвиватися, то ще й така ситуація в Україні з економікою, що важко з грошима. Навіть піти в той же кінотеатр – потрібні гроші. В Америці набагато відкритіша й людяніша молодь саме через кращий матеріальний статус. Якщо би нашим людям дали оці гроші, можливо, вони були би інакші, не такі заздрісні й жорстокі. Не знаю, як це пояснити, але зовсім інакше тебе зустрічають там і тут. Навіть, наприклад, у магазині в Нью-Йорку всі усміхнені, привітні, незалежно, що в них там, може, сталося в житті, може, в них якісь проблеми (бо в кожного якісь та є), але вони сяють. А в нас люди лиш дивляться один на одного і відчувається така якась неприємна атмосфера. Оцінюють постійно: «О, приїхала... А що купила? А куди пішла?..» і тому подібне.
– Що тебе вразило найбільше із тамтешнього життя?
– У них своєрідні погляди. Там молоді люди в шістнадцять років ідуть з дому. Повністю стають самостійними й відповідальними за своє майбутнє. Батьки ставлять перед фактом — і все. Йде дитина на квартиру, сама за неї оплачує, для цього мусить іти на роботу, й так будує своє життя. А в нас дітей забезпечують батьки, і цим, мені здається, вони їх розслабляють і розпещують. Навіть коли я навчалася у Львові, там, наприклад, на юридичному факультеті всі діти їздили машинами, ходили в норкових шубах, мали суперові телефони. Батьки самі в цьому винні, що такі діти не хочуть нічого робити. Якщо би поставили перед фактом – іди й заробляй сам – багато би змінилося. Там діти хочуть чогось досягнути, хочуть щось зробити своє, хочуть кудись прорватися, у них є мета. У наших дітей мети, як такої, нема. Часто як буває: відучаться п’ять років в інституті, потім за спеціальністю роботи нема зазвичай, і йдуть продавати в магазині, та й сидять на шиї у батьків ціле життя. Так воно є. Мене дуже вразило там, що ти мусиш заробляти гроші, бо пропадеш. Багато є й таких моментів, що саме через це дівчата чи хлопці займаються «не тим, що треба», але більша частина молодих людей працюють і добиваються того, що хочуть. Тому вільний час вони теж хочуть використати більше з користю. Для них розваги – це розвиток, а не трата грошей. Наші можуть хвалитись: «Я там був!», але «Що я з того взяв і для чого то було?» – мало хто думає. Для американців усі розваги мають бути з користю для себе. В тому числі й спорт. Кажуть, що американці товсті. Це не- правда! Там усі займаються спортом. Вийдеш о сьомій ранку – всі бігають, незалежно, чи 15, чи 85 років. Усі в кросівках, такі спортивні. З місця навчання чи з роботи дають безкоштовні абонементи чи зі знижками значними, тому дуже заохочуються заняття спортом. Бабки такі старенькі в Централ-парку і віджимаються, і чудеса йоги показують.
І ще американці багато п’ють простої води – очищують організм. Ну й там майже ніхто не курить. Якщо куриш, то дивляться на тебе якось дивно. Курить нижчий клас, і то марихуану. Прості цигарки хіба приїжджі курять. А так ніде не побачиш людину, яка курить.
– А як діти ставляться до сім’ї, якщо доводиться її так швидко покидати?
– Незважаючи на це, є величезна повага до батьків і родичів. Страшенно цінують сім’ю, це навіть найосновніше для них. Наші діти не завжди так поважають батьків, як би хотілося того, навіть якщо вони все дають і забезпечують життя своїм дорослим дітям.
– Як твої тамтешні одногрупники проводили свій вільний час?
– У Нью-Йорку є де проводити вільний час. Багато різних розважальних закладів, програм. Багато музеїв. Хочу сказати, що всі музеї безкоштовні, в Статуї Свободи лише треба платити. Ще вся молодь ходить на йогу, пілатес, фітнес, багато займаються карате, дзюдо. Також багато компаній збираються за інтересами. Наприклад, ті, що зі мною навчалися, створюють свій фільм, демонструють його публіці, проводяться спеціальні вечірки для цього. Було в групі кілька таких клубних дівчат, але вони використовували час у клубах теж із користю, тому що там зустрічалися з людьми зі сфери, яка їм потрібна, там кіно чи модельний бізнес, налагоджували зв’язки, тобто таким чином будували кар’єру завдяки такому спілкуванню.
– У тебе особисто багато вільного часу?
– Ні, там минає день як секунда. Тут мені тягнуться дні дуже повільно, нема чим зайнятися. Там я встаю о п’ятій ранку, а спати лягаю об одинадцятій чи о пів на дванадцяту, й у мене немає часу навіть подумати, що нема чим зайнятися. Взяти хоча б за моєю спеціальністю: якщо ти хочеш чогось добитися – у тебе вільного часу нема. Тепер я працюю з модельною агенцією й паралельно – над фільмом, у якому отримала роль, він ітиме в кінотеатрах у межах Сполучених Штатів. Це не надто велика роль, але я нею задоволена, сподіваюся, що це буде вдалий для мене початок.
– Як святкують у молодіжному середовищі, наприклад, день народження?
– Америка до свят ставиться досить байдуже, в них є День подяки, Новий рік і Різдво. Як такий день народження – хіба з близьким другом чи подругою піти на морозиво, а гулянок по тридцять людей, де п’ють і світу Божого не бачать (як це нерідко в нас), точно не роблять. Якихось тематичних вечірок теж негусто, хіба на Хеллоуін – тоді проводять маскаради масово, перевдягаються, аж страшно, що робиться.
– У нас ледь не вся молодь сидить у соцмережах. Як із цим в Америці?
– Там діти з малого віку мають планшети й активно користуються. Навіть бачила там по телебаченню, як важко боротися із залежністю дітей від Фейсбуку, Інстаграму й тому подібного. Це в них проблема. Всі сидять у телефонах – нема живого спілкування. Але в дорослих людей з Інтернетом часто пов’язана робота. Наприклад, у мене – теж. Я мушу використовувати Інтернет і фактично не можу без нього жити, адже надзвичайно важко користуватися звичайною поштою, зустрічатися з людьми, там великі відстані, та й гроші на проїзд чималі, тому переважно зв'язок через Інтернет-мережу.
– Яке твоє хобі?
– Це моя професія і моя робота. Я настільки люблю те, що роблю, що для мене це не є робота, швидше хобі.
– Де ти бачиш своє майбутнє, де мрієш жити?
– Точно не в Україні, тут нема розвитку. Я тут умру. Мала мрію – бути барабанщицею, мати групу, кудись прорватися. Моїй мрії обрубали крила. Коли ми створили рок-гурт і мали їхати на фестиваль, тодішня городенківська влада, чи хто там, не посприяла, щоб нам виділити хоча би два на два метри приміщення для репетицій. Я вчилася в інституті, приїжджала кожен тиждень зі Львова на вихідні, мучилася потягом і автобусом, щоби просто пограти пару годин. Але ми мали обмаль можливостей – стару хату Дениса Іваськевича, де мерзли і грали. «Край» про це писав. А коли поїхали на «Червону руту», то звідти привезли перемогу й надію на краще. А нічого кращого не сталося... Ні приміщення, ні грошей для запису пісень і, відповідно, можливості грати й записувати. Казали: «О, яка то група була!». Але ніхто не допоміг, щоб вона далі розвивалася. Тому не вдалося мені стати барабанщицею. У Львові можна було б реалізуватися, але в мене там не було цих людей, з якими ми мали спільну думку й хотіли продовжувати. Але все, що стається, – на краще.
– Яка твоя мрія зараз?
– Виграти «Оскар». Я працюватиму для цього.
– Чи не буває тобі сумно на чужині?
– Деколи важко, бо нема родичів, щирих друзів, там кожен сам за себе. Навіть поговорити ні з ким. Усі веселі, мирні, дрібне щось допомогти можуть, але тієї щирості нема. У нас люди можуть співчувати по-справжньому.
Діаспори великої нема в Нью-Йорку. Щоправда, є українська церква, де я на Великдень святила паску. Всі українці. Одягнені гарно, з такими великими кошиками – наших видно відразу. Наші люди є інтелігентнішими, уміють одягнутися, знають як себе поставити, як святкувати, мають традиції. В американців немає такої жилочки, хіба попити кави і в «Макдональдс» посидіти.
– Що ти можеш сказати про Городенку зараз?
– Городенка — непогане місто, але бракує чогось цікавого. Тут тільки кафе, салони краси й банки. Нема роботи, тому молодь звідси тікає, якщо навіть не за своєю мрією, так просто за коштами, бо заробити тут важко. Як представник молоді, я прагну розвитку, а в Городенці немає для цього сприяння. Я не думаю, що молодь прагне розвитку, тепер молодь прагне грошей, це моя точка зору. Бачу, що в Городенці Інтернет – ось і все, чим зайнята молодь. Хіба, може, в більших містах є якийсь розвиток. Молодь, яка родом звідси, приїжджає тільки, щоб побачити батьків, потусуватися по цих кафешках, які відкрилися, із друзями, однокласниками, які теж приїхали додому. Це все, що є для молоді тут, у Городенці. Якщо би були хоча б кінотеатр, музей хоча би невеличкий, але сучасний, ковзанка – щось мінімальне, не кафе й бари, а таке, щоб розвивалася людина. Чому стільки людей повиїжджало? Бо тут нема чого робити. У кафе ж що? Прийшов, випив чаю та й пішов додому. Таке враження, що це місто пенсіонерів. Нема якогось культурного дозвілля, а навіть якщо є багато людей, які хочуть щось робити цікавого, то нема можливості. Наприклад, як нашій рок-групі – то просто не дали навіть елементарного – місця.
– Чи є все-таки якісь переваги у провінційних містечках, таких як наше?
– Дітям у маленькому місті рости добре, воно не так «розпускає», немає тих спокус і поганого впливу, що у великих містах. Я росла в Городенці й вдячна своїй бабусі, яка мене виховувала, дозволяла мені розвиватися й формуватися такою, якою я є. Ще дуже важливо, щоб були добрі вчителі в дітей. Я добре вчилася в школі, але мені в житті допомогли не предмети, а саме вчителі, які сприяли розвитку особистості, талантів, здібностей. Добрий учитель має дуже велике значення. Я навчалася у першій школі й надзвичайно вдячна своїм учителям, ніколи їх не забуду!
– Чого б ти побажала городенківській молоді?
– Визначитися із метою свого життя й працювати над тим! Що хочеш робити – того й добивайся. Незважаючи на обставини, відсутність коштів і тому подібне, працюй над собою. Головне — не падати духом, боротися за те, що ти любиш, що ти хочеш, працювати і молитися. Мені коли було важко – я завжди молилася. Бог допомагає. А якщо є віра й бажання – буде все! Цього всім і бажаю.
Спілкувалася
Оля КОВАЛІВ.