Референт Українського Червоного Хреста (УЧХ) Гвіздецького районного проводу ОУН під псевдо «Наталка», політв’язень Норильських таборів, учасник повстання політ’язнів у 1953 році Ганна Братковська ділиться гіркими спогадами
– Розкажіть, із чого починався ваш патріотизм?
– Та ще з дитинства. Я народилася 28 листопада 1925 року в Городенці в селянській родині. В ранні роки ходила до захоронки (дитячий садок), де виховували в патріотичному дусі. Вже дівчиськом була активною в громадському житті, брала участь в конкурсах, грала у виставах. Після закінчення семирічки вступила до «Рідної школи», куди приймали національно вихованих дітей. У 15 років стала симпатиком, а згодом і членом юнацької сітки ОУН. У цій ролі треба було добре вчити історію та географію України, пройти відповідний ідеологічний та військовий вишкіл, курси першої медичної допомоги.
– Чим запам’яталися вишколи?
– Була я на двох вишколах підпільно. За німців – у Корневі. Тут було нас 9 дівчат із різних районів. Однієї ночі прибіг повітовий провідник «Грім» і каже: «Тривога! В селі німці, збирайтеся скоро й біжіть у напрямку лісу». Ми сонні, в хаті темно, хто вбирає суконку чи спідничку на правий бік, хто на лівий, хто задом на перед. Біжимо, в руках несемо те, що не встигли на себе натягнути, котрась із дівчат зашпорталась, упала, але встає й далі бігом... Відбігли десь п’ятсот метрів чи більше, чуємо: «Вернись, проба!». Видно, провідник «Грім» хотів бачити, чи буде з нас військо «у спідничках». Нашій радості не було кінця, було що згадувати.
– Чи траплялись небезпечні випадки та як вдавалося їх уникнути?
– У 1942 – 43 роках я навчалася в Коломийській однорічній школі вихователів дошкільних закладів. Додому добиралися поїздом щосуботи, за квитками стояли по черзі. Прийшла моя черга. На вокзалі хтось розбив пляшку з молоком, а признатися ніхто не хотів, боявся жорстокого покарання. Фолькс-дойч зробив десяткуваня й на мене випало, відвів мене вбік, я лише встигла подумати, що більше не побачу свою родину. На щастя, тоді в Коломиї був поліцист із Городенки. Дівчата побачили його й розказали про мене. Він підступив, мовчки взяв мене наперед себе й повів до поїзда. Поїзд уже почав рухатись, то він просто вкинув мене у вагон, як м’яч, і сам заскочив. Так я уникла тих неприємностей. І подібних прикладів було багато. Ще за німецької окупації ми, разом із товаришками, організовували патріотичні виступи біля могили Борцям за волю, а також на День Героїв України. За участь у націоналістичних заходах на цвинтарі Фільваркового кута, де виступав провідник М. Розумний (псевдо «Грім») мала бути арештована. Німці приїхали до міської управи за нашими адресами (нас було троє). Але поки доїхали, ми, попереджені, втекли. Перший раз розповіли татові, а за другий він ще й дістав від них. Пізніше голова Українського домового комітету залагодив справу.
– Пригадайте, будь ласка, якісь випадки із підпілля.
– Після проходження санітарного вишколу в Космачі мене скерували референтом Українського Червоного Хреста у Гвіздецький район. У проводі ОУН я працювала разом із «Оленкою». В 1945 році відбулася районна конференція в Острівці. Кадебісти старалися зі всіх сил піймати районного провідника «Шрама». Станичний працював, як мовиться, і нашим, і вашим. Сам відвів «Шрама» на квартиру й сам заявив у КГБ. А «Шрам», ніби щось передчуваючи, перейшов на іншу. На квартирі, де мав бути «Шрам», навіть підлогу зірвали. Його продовжували скрізь шукати. В той час ми з «Оленкою» були в однієї господині. Вранці облава. Ми спимо, господарі поїхали за снопами в поле. Чуємо – вже хтось ходить попід вікна. Я встала, тільки встигла сказати «Оленці», щоб лягла й голову перев’язала. Чуємо – двері вже виважили, вже в хаті. Криком до нас: чому не відкриваємо? Обшукали все, навіть стрих. Я плачу, кажу, що сестра дуже слаба, а тато з мамою поїхали по снопи. Подивились, обсервували нас і забралися. А ми думаємо, куди тікати, адже можуть повернутися. Я вже такі випадки мала, що поверталися, але мене вже там не було. Тому швидко зібрались і пішли в поле. Потім наші дороги розійшлися. Не так давно я дізналася, що «Оленка» загинула в 1947 році – їх було троє в бункері, вони все понищили й самі підірвалися гранатою.
– Як ви потрапили до концтабору?
– У1945 році в селах оперувала «червона мітла». Цей рік був найтяжчим. Робили на нас облави. У грудні майже весь районний провід загинув, із кожним днем ставало важче в підпіллі. 20 січня 1946 року під час облави в Слобідці заарештували й мене. Хтось із солдатів мене копнув у око при затриманні, довший час не бачила на нього. Почалися допити, переважно вночі. Прізвище мого слідчого Буханов, по справі – одна. Наприкінці березня після закінчення слідства нас фірами перевезли до тюрми в Коломию. Камери набиті, спека нестерпна. Ще й три доби відсиділа в карцері. Зібрали всіх політичних в’язнів Гвіздецького району – біля двадцяти осіб – і зачитали вирок. Були хлопці засуджені навіть на кару смерті, пізніше їх розстріляли в Івано-Франківську. Засудили мене 11 червня 1946 року на 10 років заслання й 5 – позбавлення прав з конфіскацією майна. Наприкінці червня у Львові повантажили в товарні вагони і як худобу повезли далеко від України. Заглядаємо у загратовані віконця, прощаємося з рідною землею. Їхали майже цілий місяць до Красноярська. Там наc завантажили в трюми баржі, причепили до пароплава «Сталін» і повезли річкою Єнісей аж на заполярну Дудінку. Вийшли на берег Дудінки, а нами тільки вітер колише – скатовані слідством, змучені дорогою. Перше, що кинулось у вічі, – Таймирські гори, покриті вічними снігами – там вічна мерзлота. Вдома залишили літо, а тут – сувора зима. Далі поїхали в Норильськ – це ще 120 кілометрів від Дудінки.
– Як було в Норильському таборі?
– Минали роки, жахливі, довгі. Ми всі понумеровані. Нас не вважали за людей, ми були поза законом. Так на вигнанні пройшли кращі роки нашого життя. Найважчими були 1946 – 47 роки. Голод і важка праця на морозах виснажували кожну з нас, ми ходили, мов тіні. Хворіли цингою, курячою сліпотою, дистрофією. На роботу ледве ноги волочили. Падали від вітру. Кожен ранок підйом о 5-й годині, а о 7-й вже за воротами зони – і до 19-ї.
Із часом Норильськ розростався, зводились великі заводи, розроблялись цінні рудники. Все – від проектування до розбудови міста, заводів і фабрик – робилося руками політв’язнів. Багато з нас, в’язнів «Горлагу», лягли там кістьми – без імені й прізвища, навіть попрощатись не давали. В кожної з нас боліла душа, думаючи, що сьогодні-завтра може й нас так закопають. Ховали босих, голих, як собак, навіть шкодували дрантивої сорочки для «ворогів народу».
– Хто організував повстання в’язнів?
– Наприкінці вересня 1952 року прибув у Норильськ етап із Караганди – 1200 нових в’язнів, переважно українців. Це були студенти Львівського університету, сильні духом і тілом, їх засудили на 25 років. У Караганді вони розправилися з кримінальними злочинцями, які співпрацювали з табірною адміністрацією, й навели свій «порядок». У Норильську їх розкидали по різних зонах. Старі норильчани немов прокинулись зі сну! За кілька тижнів і тут новоприбулі навели «порядок», на що Москва впроваджує ще жорстокіший режим, але це лише згуртувало в’язнів, бо втрачати вже нема чого, тільки на Бога надія!
– Як почалося повстання?
– 5 березня 1953 року помирає Сталін. Ми чекали якихось змін на краще, але нічого не змінилось – ті ж голод і холод, ті ж каторжні роботи й страшні знущання. У четвертому таборі дорогою на роботу розстрілюють хворого в’язня, в п’ятому вартовий із вежі вбиває одного й шістьох ранить, в цей же час у 3-му каторжанському таборі розстрілюють вісьмох в’язнів і ранять вісімнадцятьох. Каторжани відбирають владу в свої руки й три табори (4, 5 і 6-й) починають страйк – оголошують голодування й вимагають приїзду комісії з Москви. Одночасно страйкують інші табори.
– Як відбувався страйк?
– Було дуже важко, а з кожним днем ставало ще гірше. Голодні дівчата лежали на нарах без сили. Ті, що лежали на стаціонарі, отримували свої 300 грамів глевкого хліба й суп. Суп з’їдали, а хліб ділили на всіх голодуючих. Можна уявити, як кожна із нас клала той єдиний шматочок хліба до рота, запиваючи водою. Щодня, зранку до вечора, не переставали закликати, щоб не слухати бандерівських агітаторів і виходити на роботу, бо буде гірше. Були й такі, що злякались погроз і вийшли за зону, але їх небагато, їх називали «дачниками». А ми вимагали приїзду комісії. Витримали, здається, восьмиденне голодування.
– Комісія з Москви таки прибула?
– Так, і після переговорів каторжани, крім третього табору, повірили обіцянкам тої комісії та й вийшли на роботу. Але через кілька днів почалися арешти, страйк відновився й тривав майже місяць, та вже не голодували. Після придушення повстання в четвертій і п’ятій чоловічих зонах начальство зосередило всю увагу на шостій, жіночій зоні. Оскільки ми, дівчата, скоритися добровільно не хотіли, до нас застосували силу. 7 липня вночі розрізали в деяких місцях колючі дроти в огорожі довкола зони й закликали нас виходити в тундру. Обіцяли все пробачити, але ніхто їх не послухав. Посеред зони між бараками ми викопали для себе яму, стали в шість рядів над нею колом, узявшись за руки, й готові були на все, навіть на смерть, хоч усім хотілося жити. Пролунала команда й на нас, беззбройних, накинулась озвіріла зграя п’яних солдатів із палицями й ломами. Били, куди попало, намагались розірвати наші ряди, але ми вистояли. Під’їхали пожежні машини й почали поливати нас водою. Коли й це нас не зрушило, ввімкнули гарячу воду. Ряди подались, коло розімкнулось. Розлючені солдати били нас і виштовхували за зону, де серед тундри стояли столи, за якими на нас чекало начальство табору зі своїми сексотами. Почали нас сортувати. Кого – в тюрму на слідство, кого – в штрафний табір, а кого – назад на зону. Наших лідерів, які вправно керували страйком, забрали в тюрму. Каторжанам дали на деякий час спокій. Ми так були впевнені в справедливості своїх вимог, що навіть не могли повірити, що до нас застосують зброю. 4 серпня якийсь невідомий вивісив на ближній заводській трубі білий прапор, який мав послужити сигналом «здавайтесь», а ми подумали, що то хтось хоче нас підбадьорити. Але раптом відчиняються ворота й у зону в’їжджають на машинах озброєні автоматами п’яні солдати. В’язні хотіли їх зупинити, але ті відповіли пострілами. Всі попадали на землю – мертві, поранені й живі, а солдати розійшлися зоною...
Отже, страйк тривав червень і липень, а закінчився 3 – 4 серпня. Біля 20 тисяч в’язнів взяли в ньому участь. Ці події 1953 року стали початком розвалу комуністичної концтабірної системи. Дай, Боже, щоб подібного за дикістю й жорстокістю більше ніколи не повторилося.
– Як жилося після повернення?
– Звільнили мене 21 липня 1955 року. Повернулася на батьківщину до Городенки лише в 1958-у році. Не могла працевлаштуватись. Прийняли мене тільки на бурякопункт. Сидіти не могла тихо, знову почала розповсюджувати серед патріотів заборонену літературу. Та й КДБ не забуло за мене. Почали тягати мене, змушували вести пропаганду комунізму, виступати проти «ворогів народу». Цього я робити не хотіла, за що мене вигнали з контори на фізичні роботи. В 1974 році знову почали мене викликати в КДБ то в Городенці, то в Івано-Франківську. Вдалося уникнути арешту лише тому, що заарештовані хлопці показів на мене не давали. На жаль, моя товаришка А. Попович другий раз потрапила в тюрму на 8 років. У 1981 році був судовий процес над В. Румигою та Ю. Бутницьким. Знову тягали і тут, і до Івано-Франківська. Одного разу тримали мене цілий день в Івано-Франківську, влаштували очну ставку з Румигою. Він побачив мене і сказав: «Так, так, це Наталка», але я не зізналася. Румига потягнув Бутницького й учителя В. Мазурака, яких розстріляли. Мене на суд не викликали, не було підстави, весь час тільки стежили за мною. Брудом обливали, як тільки хотіли. Але я ніколи не нарікала на свою долю. Бог дав мені той хрест, але й допомагає мені його перенести.
– Як ви зустріли день проголошення Незалежності України?
– З великою радістю! Відразу активно включилася в громадсько-політичну роботу, бо особливим моїм щастям є Україна. Правда, не така, про яку ми мріяли, але я таки вірю, що вона буде прекрасною, багатою, якою ми будемо пишатись. Надія на молодь, а вона в нас гарна, тільки нехай Бог дає сили та єдності.
Записала
Оля КОВАЛІВ.