Хірург від Бога
Він народився напередодні другого Спаса, одного з найбільших церковних свят – Преображення Господнього. В цей день Бог назвав Христа, ще за його земного життя, своїм улюбленим сином
– Це добрий знак, – сказав тоді щасливій матері місцевий священик. – Хлопчик зростатиме в правді й любові, самим своїм іменем вершитиме благі діла.
Лесик – так назвали свого єдиного сина Поповичі – дійсно зростав у правді й любові, бо ніколи не чув у хаті лихого слова, брехні. Змалку знав ціну хлібові, який появлявся на столі вряди-годи, бо на тяжко зароблені в колгоспі трудодні видавали кілька пригорщ зерна, та й то раз у рік, десь посеред зими. Про білі паляниці не було й мови: яке ліпше збіжжя було, то берегли до Великодня, щоб паску спекти. Словом, біду знав, то й помагав батькам, як міг – спершу по господарству, пізніше, вже більшеньким, ходив із мамою порати бурякові плантації.
– Газдівська дитина росте в Поповичів, – хвалили люди. – Що працьовитий, а що послушний, ще й вчиться добре…
Але все колись кінчається – чи добре, чи зле. Закінчилося в рідних Топорівцях і Лесикове дитинство. Та й Лесиком він перестав бути, бо подався в чуже село на науку, власне, перебрався в Серафинці, де планував здобути середню освіту. Й став просто Лесем, почасти й Олексієм, бо в свої п’ятнадцять виглядав справжнім парубком. Баба Писарка, в якої тут замешкав, полюбила його, як рідного. Лесик, чи то пак, Лесь допомагав їй поратись і в городі, і в хаті. Ще й шкільних друзів залучав до роботи. Часто до бідної хатинки приходили Василь Матійчик, Іван Курганевич, Марійка Островська, Ганнуся Бучовська, ділилися всім, чим могли. Вже через гони літ, у поважному віці, Олексій Попович скаже: «Рідне село багато мені дало для мого розвою, але Серафинці – неміряно. Тут просвітницький дух панував у кожному закутку, пускало перші паростки національне відродження».
Селові, де здобув середню освіту, й нині вдячний Олексій Петрович. Воно й дало йому путівку у велике життя. Він щасливий, що за першим разом вступив на навчання в медінститут.
Я пишу ці рядки про Олексія Петровича й ловлю себе на думці, що все це якось не так виглядає, як має бути, адже за біографічними даними (народився, вчився, вступив) мало би бути щось важливіше, суттєвіше, принаймні, за цим усім насамперед має бути образ людини, про яку розповідаєш. Найкраще, мабуть, коли почну із нашої нещодавньої зустрічі, під час якої я пережив кілька приємних хвилин. По-перше, Олексій Петрович (так нині його величають усі, хто знайомий із ним чи чув про нього) весело кинув (що не могло мене не потішити):
– Привіт, тезку!
По-друге, коли я щиро сказав, що гість виглядає на 50, а не на цілих вісімдесят, він дружньо поплескав мене по плечу й запевнив, що мені теж нічого не бракує.
Й ось сидимо навпроти, очі в очі й я запитую:
– Як появилася в селянського хлопця мрія стати лікарем?
– Мені ще в школі запав у душу образ лікаря. Може, й банально це прозвучить, але цей образ прийшов із п’єси Корнійчука «Платон Кречет».
Я йому розповідаю, що вперше зустрів його в районній лікарні, яка розміщувалася в нинішньому тубдиспансері. Тоді до хірургічного відділення не просто було потрапити: ми з відвідувачами могли лише спостерігати за тим, що робиться в його коридорі; час від часу з палат виходили хірурги – не люди, а Боги… І серед них – Романа Блонського, Василя Кульчинського, Мирослава Підвербецького – появлявся й він – Олексій Попович. Варто було побачити: статний, мужній. І красень…
– Чи відчували ви себе Богами? – перепитую.
– Ні, Богом себе не відчував, – усміхається. – Але прагнув стати Богом у роботі… Правда, голову високо тримав – це в мене з роду. Радість розпирала груди від того, що можу прислужитися людям, що вони вірять мені й покладаються на мене.
– Тепер так почувають себе всі лікарі?
– За всіх не знаю, але ми, власне, моє покоління повністю сповідувало клятву Гіппократа, бо йшли до неї націлено. Пізніше, пам’ятаю, поступав у медичні вузи за престижу, батьки, чого гріха таїти, мусили розкошелюватися… Ось і плодилися різного гатунку спеціалісти, яких не цікавить доля людини. Мені особисто що могла дати мама? Хіба кусень хліба в торбу…
– Із однокласників хтось теж був одержимим, як ви?
– Той же Василь Матійчик. Після вузу працював заступником директора Заліщицького сільськогосподарського технікуму, Іван Курганевич – у Генеральному штабі Збройних Сил, Ганна Бучовська, до речі, відмінниця – головним провізором центральної районної лікарні… Та практично всі, кого знав, із ким сидів за партою, знайшли себе в суспільстві, заслужили шану в людей…
– Траплялося, що в якусь мить, хвилину пожаліли, що обрали професію лікаря, тим паче – хірурга? Це ж денно й нощно тяжка виснажлива праця…
– Ніколи, з часом ще більше загартовувався, приходило переконання, що інакше й не могло бути. Мене й зараз проймає гордість за те, що тисячам людей я врятував життя. Щоб глибше опанувати фах, я захистив кандидатську дисертацію.
– Пам’ятаю вашу дружину, Марію Михайлівну. Вона очолювала лабораторію ЦРЛ. Завжди привітна, доброзичлива…
– Кажуть, що Бог забирає кращих людей, – зітхає Олексій Попович. Опісля, невесело всміхнувшись, додає:
– Я ще, мабуть, не заслужив у Всевишнього, щоб бути біля нього.
– Що можете сказати про медичну реформу в районі?
– Не відбулася вона так, як мало би бути. Ось є надія на сімейну медицину, однак для неї ще нема відповідної бази. Вона – в зародку.
– Ви підтримуєте зв’язок із ЦРЛ? Мабуть, у вас є багато друзів серед її персоналу.
– Як мінімум раз у тиждень буваю в лікарні. Стараюся, щоб не дізналося начальство – менше розмов. Одягаю білий халат – і роблю обхід. Поверх за поверхом, відділ за відділом. Цікавлюся новинами, зокрема в діагностиці, лікуванням хворих у стаціонарі… Зізнаюся, що я зараз дивлюся на медицину зовсім іншими очима.
– Це зважаючи на ваш більш як півстолітній стаж на цьому поприщі?
– Так.
– Нещодавно до редакції заходив ваш син Ярослав. Виявляється, він пішов стежками батьків.
– Ярослав – кандидат медичних наук, доцент, опублікував більше 60 наукових праць, працює в першій міській лікарні анестезіологом-реаніматологом, викладає на кафедрі післядипломної підготовки лікарів. У Ярослава є донечка Юля, яка навчається на п’ятому курсі Львівського держуніверситету імені І. Франка. Правда, внучка буде юристом, а не медиком. Наша дочка Галина здобула дві вищі освіти, за другою – медик. Її син Олексій навчається на п’ятому курсі медуніверситету. Буде стоматологом.
– Діти, внуки навідуються?
– Частіше дочка.
– Ви б з’їздили до села. Часто й мені сниться батькова хата.
– Над’їжджаю в Топорівці. Та останнім часом усе більше на поминальні служби та на могили, – нітиться Олексій Петрович, а в очах зблискує непрохана сльоза. – Лиш одна відрада: в топорівській церкві заспокоююсь, душею відходжу. В багатьох церквах був, але в топорівській – найкраще. Може, тому, що мене в ній хрестили? – питає мене й сам відповідає:
– Певне тому, що мене там хрестили…
Він надовго замовкає. Мовчу і я. Думаємо кожен про своє. Раптом Олексій Петрович веселіє.
– Не так давно в мене були гості по лінії вуйка Василя, татового брата, – каже з гордістю. – Його правнучка Юля приїжджала. Вуйка Василя замордували в ГУЛАГівських таборах. Він був священиком у Городниці, в 40-му арештували й вивезли в Сибір. Там він і похований.
– А на ювілей хіба мало буде гостей? – питаю я. – Та в хаті столів не стане на всіх.
– Звісно, – погоджується Олексій Петрович. – Дзвонять, пишуть…
Ми прощаємось. Я ще довго дивлюся йому вслід. Ставний, високий. Красень в анфас і профіль. Комусь — Лесик, комусь — Лесь, а всім нам – Олексій Попович. Хірург від Бога.
О. ЛЕСИК.