Є люди, які залишають про себе лише добрі згадки в серцях людей. Таким був отець Іван Олексюк із Ясенева Пільного, який покинув цей світ у 78-літньому віці. Пароха нема вже більше сімнадцяти років, та про нього пам'ятають і досі. Якби розпитати всіх, хто його знав – можна було би написати книжку. Намальовані ним образи й досі прикрашають церкви, де він служив, та оселі його друзів. Залишив по собі й ще цінніше – сина, двох онуків, а також двох правнуків та правнучку. На жаль, поки що ніхто з нащадків не малює й не проявив нахилу до священства
Хочеться розпочати із відгуку про отця Івана Олексюка із книги
Василя Камінецького "Історія села Ясенів Пільний з фотографіями до неї":
"Якщо говорити про священиків, то найкращих слів похвали вартує отець Іван Олексюк. Це була людина, якій сама доля судила бути священиком. Спокійний, розумний, чесний і розсудливий чоловік, він з дитинства мріяв про служіння в церкві. Молодим хлопцем його забрали до Німеччини, але і там він відвідував Божі храми. Після війни отець Олексюк деякий час жив у монастирі, майже самотужки вивчив церковні обряди й був висвячений у священики. Служив парохом церкви в селі Хімчин, Косівського району, потім священиком у Городниці, а в 1975-1999 роках – у рідному Ясеневі Пільному. Отець Іван малював ікони, які є в хатах ясеневопільнівців та мешканців інших населених пунктів, а ще дуже любив птахів. У себе вдома він утримував голубів рідкісних порід, канарок та інше диковинне птаство. Помер митрофорний протоієрей Іван Олексюк 4 червня 2001 року.
…Треба дякувати Богові, що Ясенів Пільний обійшовся без конфесійних суперечок, які на початках незалежності України хтось настійливо нав’язував парафіяльним громадам. Цим віряни завдячують отцю Іванові Олексюку, який у проповідях частенько нагадував, що релігійна споруда, на якій є хрест, належить до нашої християнської віри й туди можна зі спокійною совістю заходити на молитву".
Багато цікавих історій із розповідей отця Івана розповів "Краю" благочинний
о. Богдан Мороз.
– Отець Іван мав дуже добру душу. Він був нашим духівником – із нашого благочиння всі в нього сповідалися. До своїх парафіян ставився з турботою. До прикладу, якщо йому платили 20 гривень за хрестини, то 15 давав здачі й казав: "Хай буде для молодої сім'ї, а мені вистачить і 5 гривень, щоб на хліб було".
Хоча життя його склалося непросто.
Коли ще отець Іван був маленьким хлопчиком, наш край окупувала Польща. Якось на сільському зібранні наші хлопці заспівали український гімн, а поляки сіли, не віддавши шани. Вуйко отця Івана Микола не змовчав – обурився, за що одразу й поплатився життям. Малий хлопчина не міг забути того видовища, коли вуйця привезли возом на подвір'я – його розкинуті руки, на грудях кривава рана, і вуйна плаче над ним. Чув і немало обурення між людьми, мовляв, скільки то так буде – то один, то другий панує, наша кров ллється, й навіть свій гімн заспівати не дають? Ця подія дуже стривожила його дитячу душу, ділився, що все життя носив у серці біль. Згадував це і коли його забрали на роботу до Німеччини, й коли вже повернувся, все шукав місця, щоб заспокоїти душу, завжди намагався бути з Богом.
У Німеччині серед інших остарбайтерів, які разом із ним потрапили з різних країн до трудового табору, придивився, хто має нагрудні хрестики й обійняв їх як братів у хресті. Так вони здружилися. Хоч не розуміли мови один одного, але допомагали й підтримували. Вранці чи ввечері могли разом помолитися, й це вже було дуже радісно, що в тій тяготі, в тривогах, мали таку віддушину.
А згодом німецькі пани, їх називали бауерами, брали собі працьовитіших хлопців до господарств на роботу. Отець Іван дуже добре працював у свого бауера. Коли війна закінчилася поразкою німців, працівників уже не тримали так суворо. Але бауер ніяк не хотів його відпускати, навіть казав, що залишить йому своє господарство, й щоб він одружився з його дочкою. Проте отець дуже просив відпустити хоч на трішки часу до рідного дому, побачитись із рідними, й обіцяв повернутися. Той пан допоміг йому виїхати, ще й дав із собою дві валізи. Добирався до України кораблем, прибув десь біля Одеси. Вийшов на берег і хотів перехреститися, подякувати Богові, й у той час йому зірвали з грудей золотий хрестик і вкрали. Повернувся, а то вже й валіз нема. Та він за тим не міг сумувати, бо дуже тішився, що вже на рідній землі.
Добрався додому. Але тут за ним почали стежити, бо ж прибув із Німеччини. Мусів думати, де би заховатися. Втік до монастиря десь у Росії, хотів прийняти монаший чин. Але через деякий час ігумен монастиря йому повідомив, за ним уже й там дивляться як за вихідцем із бандерівців, збирають інформацію. Отець зрозумів, що йому там може й тюрма «пахнути», й помаленьку звідти пішов. Мусів тікати й переховуватися, аж поки не висвітився в сан.
У ті часи не можна було студіюватись на священика, й молоді хлопці, хто хотів, вчилися, прислуговуючи біля владики, або біля якогось із священиків. Так і отець Іван – був помічником священика Карачевського. Згодом отець направив пароха Івана до владики Йосифа в Івано-Франківську, де його висвятили й направили на парафію в Косівщину.
Розказував він мені ще й смішний притрафунок із того села, де мав парафію. Було перед Великоднем. Ішов селом у рясі, хоч то не можна було так ходити, але лише висвятився, й так хотів у ній бути! А йде якась жінка й несе повний кошик яєць. Стала до нього придивлятися. Він молодий, з бородою, волосся мав аж по плечі. І коли її минув, вона сказала йому в слід: «ади, ні хлоп, ні баба – тут борода, а там спідниця». Й лиш це промовила, як зашпорталася, й усі яйця побилися. Отець усміхнувся, а та жінка зніяковіла. "Якби, – каже, – знала, то нічого не казала б, а так мене Бог покарав".
Іван Олексюк любив усіляку живність. Якось мисливці вбили косулю, й побачили, що в неї тече молоко з вим'я. Зрозуміли, що десь має бути й маля. Знайшли то козеня й принесли парохові, бо знали, що він не дасть йому пропасти. Отець Іван пипкою вигодував, а воно так до нього звикло, що бігало куди він – туди й воно. Навіть загороджував високим парканом, а воно перестрибне й за ним біжить. А одного разу забігло до церкви. Саме відправляв службу, а козеня лягло отцеві біля ніг, бо любило дуже горнутися. Але люди є різні, пустили селом, що "отець із козою служив". Поки говорили, а далі – написали до владики. Викликали його в єпархію, мусів пояснювати, що козеня його любить, тому й бігає, а він не міг лишати відправу й нести його додому.
Невістка Марія, яка мешкає наразі за кордоном, дуже тепло відгукується про отця Івана:
– Тато був дуже доброю людиною й справді священиком від Бога. Коли би не покликали, навіть серед ночі, йшов завжди, ніколи нікому не відмовляв. Хрестити дітей не можна було, але якщо люди хотіли, то хрестив таємно вдома. Не заробляв великих грошей, ми жили як усі, зі звичайними статками. За свої духівничі послуги завжди брав помірно, якщо хтось давав забагато й хотів утекти, то доганяв і віддавав, навіть біг до кінця вулиці. Зі служби хліб приносили, та ніколи хліба не було в помиях. Тато би ніколи такого не дозволив. Пам’ятав, як був голодним ще дев’ятнадцятилітнім хлопцем у трудовому таборі, тому, хто приходив – хліб роздавали, а як залишався – сушили.
Ніколи не відмовляв, коли приходили чогось позичити, навіть знаючи, що не віддадуть. А якщо бідні приходили просити, то запрошували їх за стіл, мали кожного нагодувати. В ті часи транспорту аж такого не було. Якщо хтось кудись добирався, то справляли ночувати до нас. Й то таких подорожніх було дуже багато, я вже аж казала татові, що в нас не хата, а готель.
Дуже любив пташок – тримав канарок, королівських павичів, фазанів, голубів, диких качок, гусей. Усі стіни в хаті були в клітках, спеціально збудував кімнату для павичів, диких гусей і качок. Коли я лиш прийшла за невістку, жив у нас папуга, умів кричати «вуйцьо» й сідав татові на руку. Він категорично був проти мисливства – страшенно не любив, як стріляли дичину, переживав, сварився, аж до сліз хвилювався, щоб ніхто не скривдив ні звіра, ні пташку. Любив тварин, і вони його любили у відповідь. У нас був маленький жовтенький песик, називався Моцик, тримався все коло тата, бігав з ним на службу Божу. Якось тато розказував: «Відправляв службу, а люди сміються. Не знаю, що є. Аж нарешті хтось із людей каже, що в мене з-під ряси песик зазирає». Тато був високий, рясу мав широку, та й якось той песик там заховався, щоб бути з ним поруч.
Один з образів, намальованих отцем Іваном, у оселі Марії Юрійчук у Городниці.
У хаті 93-літньої мешканки Городниці
Марії Юрійчук у кожній кімнаті на стінах чудові образи, які намалював отець Іван. Вона також розповіла "Краю" немало цікавого про його життя:
– Отець Олексюк мешкав неподалік, і часто, коли повертався зі служби, мене провідував, бо я довго хворіла, мусіла лежати. Сідав, ми говорили, навіть часом німецькою (
сміється), бо так само як його, мене вивозили до Німеччини на роботу. Називав мене теж на німецький манер – Мія. Умів і розвеселити – ходив із палицею, то як я на щось нарікала, жартував: "Ой, зараз буде палиця помагати".
Службу Божу правив щодня, чи були люди, чи ні. Спершу служив у Передіванні, а до нас приїздив інший отець із села Жежеви з-за Дністра. Але люди ходили й до Передівання, чули, який файний голос мав отець Іван, і дуже хотіли, щоб він правив і в нас. Згодом він перейшов до нашого села. Був уже одружений, мали з дружиною синочка. Спершу мешкали "в комірних", а потім люди скинулись і купили хату, де зробили отцю Іванові резиденцію. Він у нашому селі служив близько 18 років.
У селі були й уніати – греко-католики, які не йшли до церкви на православну службу Божу, а збиралися зі своїм священиком десь у хаті. А отець Іван був православним. І не трошки, а незворушним. До прикладу, якось дала йому образок із Матінкою Божою, щоб він намалював великий образ, а він замість вервички у неї, намалював стрічку, бо вервиця – то католицька практика. Та я ходила до церкви, як він правив, хоч і греко-католичка. Не раз навіть і сперечалася із отцем, бо люблю молитви, які ще з дитинства знаю, й ніяк не могла зрозуміти, для чого той поділ. Та він стояв на своєму – є різниця в канонах, і він їх суворо дотримувався. Якось не витримала, та й питаю: "Але як Ви одружилися з полячкою, якщо так затято тримаєтеся православної віри?" А він так гарно усміхнувся: "Кращої дівчини для мене не було!"
Дуже любив природу, тримав канарок, тішився ними, особливо як співали. На літо клітки виносив і розвішував на бузку. Пригадую випадок, як курка скочила й утрутила клітку, а він її вдарив за то палицею. Йде до нас і каже, що дружини нема вдома, й треба би я подивилась до тої курки, бо у неї пішла кров з ноги, а він з цього гріха йде сповідатися до Івання. Отакий він був.
Також враженнями ще зі свого дитинства поділився
Андрій Кучмей з Городниці:
– Був хлопчаком і грався зі сином отця Івана – Миколою. Вони мешкали в хатинці, довкола якої буйно росли акації. Й коли вони цвіли, парох казав, що має велике щастя в Бога, що живе поміж них, у красі й пахощах. І страшенно любив птицю, особливо декоративну. Павичі як розкладали хвости на подвір'ї, то це була невимовна краса!
Щоправда, сільські хлопці-пустуни часом заганяли павичів поміж акації, й коли бідна пташина з довгим хвостом десь забивалася в корч і не могла втекти, намагались вимикнути пір'їни. Ми з Миколою бігали з патиками й відганяли бешкетників, щоб вони не мучили пташок. А отець як знаходив пір'їнку, то так шкодував, заносив до хати, лагідно приговорював до павича: "Йой, дитинко, нащо ти пір'ячко загубив?"
А коли не забіжу до них до хати, завжди Іван Олексюк малює ікони. Великі, до церкви. Так було цікаво спостерігати, як на полотні з'являлася людина, мов жива. Та Микола не давав мені довго засиджуватись коло отця, бо кликав на вулицю гратися
(усміхається).
Правив отець Літургію дуже гарно, співав чудово, навіть сама його постава відповідала святості – високий, стрункий, симпатичний, з трохи довшим волоссям і бородою. Мені, хлопчакові, він видавався дуже схожим на Ісуса Христа.
Оля КОВАЛІВ.