93-літня Марія Юрійчук із Городниці вражає жвавою бесідою, свіжою пам’яттю й оптимістичним настроєм. Та й виглядає значно молодшою, не на свої роки, хоч і пережила немало – військові окупації поляками, мадярами, німцями, москалями, молодою була вивезена до Німеччини на роботу, після повернення перенесла важку хворобу, та таку, що вже з лікарні відправили додому вмирати… А було це близько сімдесяти років тому!
Опісля ще 35 років працювала завідувачкою дитячого садочка, виростила з чоловіком сина, та й наразі почувається бадьоро. Тішиться двома онуками, чотирма правнуками й трьома праправнуками.
«Край» довідався в довгожительки таємниці її теперішнього гарного самопочуття, щоб поділитися з вами, дорогі читачі. А ще пані Марія цікаво розповіла непросту історію свого життя.
– Народилася в Городниці 1925 року ще за Польщі. У школі вчилися польською й українською мовами. Люди бідували, але в нас удома біди не було, бо мій дєді (тато – авт.) служив управителем у тодішнього пана Гая. Я навіть мала кольорові крейдочки для малювання (
тепло усміхається).
До нас сходилися зі всього села, завжди було людно. Нас було дві доньки в батьків, і як підросли, то серед хлопців було багато охочих іти в прийми – до тата чимало кавалерів підходили, би взяв за зятя. А мій Василь із дєдем не домовлявся, а зі мною. Якось то був концерт чи що, мене вздрів, провів додому, та й ми сподобали одне одного. І так я вийшла заміж у 16 років, а чоловікові було тоді 20.
Незабаром, як прийшли німці, то забрали нас обох на роботу до Німеччини.
– Німці ловили молодих людей на вулицях і відправляли, а з вами як було?
– Нас не ловили, але як принесли повістки зі сільської ради, то мусіли їхати – як до армії. Ніхто не смів противитися. Перед німцями були в нас мадяри, й хоч їхня окупація тривала недовго, може навіть менше року, але що мадяр сказав, так мусіло бути – сильно напудили людей. Тоді дуже багато молодих покірно відправлялися фірами до Городенки, а там нас пакували до товарних вагонів до Німеччини.
Там розподіляли на різні роботи, багато наших знайомих потрапили на фабрики, а нас узяв до себе бауер у село. Відбули три роки. Мешкали разом із чоловіком у господарстві, дали нам кімнату, працювали як і вдома – доглядали худобу, обробляли поле. Правда, набагато більше було роботи. Особливо на початку було нелегко. Вдома доїла одну корову, а там було три, й ще бауер перевіряв, чи добре здоїла. Пригадую, як вперше мала волочити конем на полі, а то такий кінь великий, аж страшно. Сіпаю його, сіпаю, а він не йде ніяк. До нього ж треба німецькою говорити! Німкеня побачила, підійшла, сказала слово – він пішов. Ага, вже те слово я собі запам’ятала. Помаленьку втягнулися.
За роботу нам платили. Пригадую, давали 20 марок. У магазинах було все, але без картки не можна було нічого купити, навіть хліба. Нам видавали картки лише на необхідне. Ще гроші витрачали на дрібні розваги – молоді були, хотілося між люди, їздили у вихідний день до міста, йшли в кіно.
Вже як усе внормувалося, то писали додому, нам прислали адреси наших багатьох знайомих із села, яких також привезли на роботу. Й ми з ними налагодили зв'язок, зустрічалися, спілкувалися, разом відпочивали. Найближчими друзями там були Михайло Терновський, Дмитро Дудла й Данило Гах.
Сходилися разом і з поляками, французами. До українців німці дуже добре ставились, до прикладу, в кіно українців пускали, а поляків – ні.
щонеділі й на свята ходили до церкви. Десь за два кілометри від нас була римо-католицька церква. Як народився в нас син, то в тій церкві його й охрестили – назвали Богданом.
Молода сім’я з Городниці вимушено переселена до Німеччини. У бауера жили майже, як удома.
– А коли народили, мали декретну відпустку?
– Відпустки офіційної не було, відійшла від пологів та й узялася до роботи, якої могла, а дитина спала коло мене у візочку. Чоловік мій брав на себе частину моїх обов'язків.
Мені було лиш 17 років, я навіть не знала, коли маю родити. Там була ще одна українка, з Косова, Василина називалася. Коли в мене почалися болі, вона покликала бауерку, та викликала "швидку". Але хоч медики прибули справді швидко, я вже встигла народити вдома. Мала великий розрив, забрали нас із дитиною до лікарні. Дуже гарно там мене доглядали, навіть шофер, сам німець, який привіз, прийшов мене провідати! Та ще й приніс пелюшок для дитини, а потім і дитячий візочок подарував. Загалом німці до українців дуже добре ставились, може тому й бандерівці там були.
– Мали якийсь зв’язок із бандерівцями в Німеччині?
– Ні, але завдяки їхній агітації ми й приїхали додому. Ще до закінчення війни з літаків кидали листівки, на яких писало, що українцям треба вертатися додому, бо там нас чекають! Особливо чоловіків, щоб боронити свою землю. Там було багато патріотичних закликів, роз’яснень, що відбувається і що треба робити.
Якось ми з чоловіком йдемо вулицею й бачимо, що наш односельчанин Геньо Бялий зі сином священика зі Стрільча розмовляють із якимось чоловіком. Бялий нас побачив і показав рукою, щоб ми не підходили до них. Уже як прийшла додому й побачила фотографію Бандери, зрозуміла, що з ними був він!
Як лишень закінчилася війна, Василь та й інші наші хлопці розвідували в місті, що до чого. А я сиділа вдома з дитиною. Мій чоловік із нашими порадився, кажуть: нас треба – їдемо додому! Я дуже зраділа й подякувала Богові, що він цього хоче, бо сама вже вельми нудьгувала за домівкою.
Поїхати було просто, війна закінчилася, німці боялися, всіх відпускали. Навіть були такі збірні пункти – тут до Англії, тут до Америки, до Польщі, а ми – до України. Пригадую, як горіли великі купи гвирів на вулицях, коли ми рушали…
– Як добиралися додому?
– Вирушили незабаром після 9 травня, а добралися до Городниці аж перед нашим празником – наприкінці вересня.
Лиш перетнули кордон, одразу почулися крики з російськими матюками, мені серце стало! Аж скрикнула до чоловіка: «Йой, та ж це ті самі москалі! Ми пропали!..» І справді пропали, Василя звідти ж і забрали до радянської армії, далі я поїхала з річним синочком уже без чоловіка, який служив, наче цілу вічність. На його повернення довелося довго чекати.
Що мала з речей – міняла дорогою на харчі, бо дитину треба було годувати. Приїхала, тішуся, що вдома. І ненька, й сестра зустріли мене дуже гарно. А ввечері вже й бандерівці в нас. Це були всі хлопці, які ходили зі мною до школи. Обіймають, тішимося! Але коросту таку мали, що і я набралася, й дитина – ледве ми вилікувалися.
– Бандерівців було багато в селі?
– Так, і то всі свої. Але й москалів було немало. Бувало, йдеш увечері й не раз до тебе з темряви:
– Стій, хто йде?!
– Та свої!, – кажеш, але не знаєш, хто питає, чи справді наші.
Мали коня. Моя сестра Ганна, на два роки молодша, возила бандерівцям їсти. Вона була підозрювана, не раз сиділа в криміналі. Якось кажуть мені, що завтра Гані не буде, і я мушу відвезти роскалі й дожани до Жолобів – урочище за селом. З одного боку страшно, бо як мене москалі злапають, то дитина сама лишиться! А з іншого – нема «боюся – не боюся», наказ і все. Поїхала. Біля румунського кордону, недалеко Бабина, мене зустріли на краю лісу, забрали те, що привезла, а мені наклали до фіри дрів, уже навіть порубаних. Повернулася щасливо, але страху натерпілася… Вже за теперішніх часів розпитували мене, де то було, та пояснити не змогла, бо там розрісся ліс і важко зорієнтуватися.
– Ви дуже гарно виглядаєте як на свої роки. В чому таємниця?
– Та чогось особливого нема, – усміхається, призадумується, – може того, що їм багато солонини? Я і моя сестра дуже любимо солонину. Щоп’ятниці пощу – продукти свинні, м’ясо не їм. А зазвичай на сніданок – ложка квашеної капусти і шматок солонини.
Після повернення з Німеччини дуже слабувала. Лікував мене Михайло Никифорук у Городенці, ще в старій лікарні, де тепер тубдиспансер. Пам'ятаю, як нині. Проводить він огляд. Нас дев’ятеро в палаті, всім сказав, які в них аналізи, а коло мене сів, щось говорить, а що зі мною – не каже. Нарешті вже жінки питають: «Чого ви Марійці нічого не кажете?» «Бо, – мовить, – не маю, що сказати, вона мусить від вас відійти», – пані Марія ледве промовляє ці слова крізь сльози. – А я плачу гірко, та ж у мене дитина маленька! Але він мені нічого не міг допомогти, бо прийшли недобрі аналізи. Як він пояснив, шлунок був дуже хворий, не помогла би навіть операція, а в крові переважали білі кільця… Відписали мене додому помирати. А мені лиш трохи більше двадцяти років! Плачу!.. Даю чоловікові заповіт, що як буде одружуватися, то щоб нашого сина лишив у мої неньки, й маму прошу, щоб не дала мачусі, хоч Василь дуже дитину любив...
– Але Ви ще після того так довго живете! – намагаюсь втішити стареньку, розчулену до сліз болючими спогадами. – Як же вилікувались?
– То була довга історія. Пасла корову. А вже була така слаба, що не могла навіть її за шнурок вести, сили не мала. Поруч пас свою корову старший чоловік Федір Петрів, помагав мені завертати й розпитував, що зі мною. Розказала, що маю вмирати. Порадив мені такий лік: щоранку натще випивати 10 грам чистого спирту й чекати, щоб перепекло, тоді йти до бочки з квашеною капустою, відсувати гніт і з’їдати кулак капусти. Спершу обурилася: не зможу, бо ж дієта – мушу їсти лиш манку! Але собі роздумала, що на цій дієті я й так уже вмираю, й почала робити, як порадив той чоловік. Щодня. Десь через півтора місяці дзвонять через сільську раду, бо то телефон мало де був, викликають до лікарні. А я чую себе набагато краще. Йду до Городенки пішки! Перевірили мене, просвітили шлунок. Мій лікар Никифорук такий здивований! Питає, хто лікував. А я кажу: «Та ви!» – й сміюся. Розказала йому свій лік, а він не міг надивуватися, що все в шлунку позаживало й аналізи добрі! Й так до нині – на шлунок не слабую, а капусту їм щодня! А десь-колись, як серце притисне, то мені десять грам доброї, першої самогонки допомагає.
Але найбільша поміч – щира молитва! Щодня, як нема сильних снігів, іду до церкви, приймаю Святе Причастя. Кажуть люди, що тому так довго живу! Бог усім керує, скеровує й на добре лікування.
Ще мене дуже підтримував отець Іван Олексюк, який за моєї молодості служив на нашій парафії. Провідував мене чи не щодня, як хворіла, бо багато слабостей пережила. Видів усі мої болі, молився, допомагав не втрачати надію. Деякий час мене дуже боліла голова, та так, що жінки у файних шалянових хустках ішли до церкви, а я мусіла брати грубу биту хустину. Отець порадив мені зі щирою вірою доторкнутися до риз владики, коли той до нас приїде, й попросити в Ісуса прощення гріхів і звільнення від хворіб. Важко було добитися дозволу від влади привезти владику до села. Але на якесь свято він до нас нарешті приїхав. Народу зійшлося море, бо ще ніколи владики в нас не було. Я дуже вірила, щиро просила Ісуса, і Бог допоміг! Якось добралася через натовп, помацала ризи, владика обернувся і поблагословив мене. Відтоді й донині не маю тих страшних слабостей, і голова не болить!
Вже як вилікувалася, пішла працювати, хоч мені дали третю групу інвалідності. Взяли мене завідувачкою дитячого садочка, відробила там 35 років.
– Можете пригадати за все життя, коли було найліпше, а коли найгірше?
– Не можу пригадати, би було дуже зле. Хоч була слаба, але не гризлась. Ходила скрізь, маю жвавий характер. Як приходила на весілля, то гинула танцювати, аж люди заглядали, як то слаба так легко танцює (
сміється). Була молодість, була й веселість! Треба жити, робити, поки не впадеш! Хоч і буває часом по-різному, але не треба падати у відчай!
– Що хочете сказати людям через нашу газету?
– Своїм кажу й зі всіма хочу поділитися: основне – моліться! Господь дасть мудрість і силу. Бог поміг пережити всяке. Ті самі молитви молюся ціле життя, прошу й нині – за своє село, за свій український нарід, за армію, би не гинули наші діти, бо вони там бідують, мерзнуть! Молюся щодня, – пані Марійка витирає непрохані сльози з очей. – Маємо свою державу, але видимо, що вона далі бідує! Молімося всі, би вже війни в нас не було!
Спілкувалася
Оля КОВАЛІВ.